Ärkefienderna och Jesu triumf – årets sommarbibelskola på FFG
Den 6–8 augusti samlades 65 ungdomar (16–30 år) till årets sommarbibelskola på Församlingsfakulteten i Göteborg. Deltagarna representerade Göteborgsområdet, men det kom även ungdomar från Norrland, Skåne och allt däremellan.
Temat för årets sommarbibelskola var ”Ärkefienderna och Jesu triumf”. Dagarna var uppbyggda med ett undervisningspass före och ett efter lunch. Under tre dagar fick deltagarna fördjupa sig i hur djävulen, världen och vårt eget kött kan agera som våra andliga fiender.
Lärarnas specialkompetens fick belysa olika aspekter av temat. Niklas Antonsson, lärare i kyrkohistoria, framställde exempelvis hur världen har kunnat påverka kristna genom kyrkohistorien. Utrymme gavs att resonera kring hur världens inställning till de kristna har påverkat hur kyrkan kunnat agera och utvecklas.
Allt detta avslutades med en diskussion om vilka fördelar och nackdelar det finns för kristna i dagens sekulära Sverige. Exempelvis lyftes det fram hur de kristna kunde enas och stärkas i tron under det att man inte hade en favoriserad plats i samhället. Paralleller drogs med tiden innan kejsar Konstantin styre i Romarriket.
Efter undervisningen tog Kyrkliga förbundet unga hand om de sociala aktiviteterna, som bland annat innefattade volleyboll, skattjakt, pizzakväll och minigolf.
Vår bön är att de unga har fått möjlighet att växa till i tron, men också att de kan hitta tillbaka till FFG framöver – kanske som teologistuderande eller deltagare på kvällsbibelskolan.





