Första söndagen efter Trefaldighet 2026

Tema: Vårt dop
Skriven av: Göran Landgren
Publicerad: 6 juni, 2026

För många är dopet en familjevänlig rit som binder ihop generationer och familjen med varandra. Det är värdefullt, men att bara låta det vara en sådan rit är att tänka alldeles för litet om dopet. Dopet är en ofattbar stor gåva och, det är livsnödvändigt. Johannes Döparen döper, men pekar på något större än honom själv. Han pekar på Jesus och vad han ger oss i dopet.

Varför behöver vi döpas?

Vår text lyfter fram ett flertal skäl.

• Vi är ovärdiga. Vi är inte värdiga att närma oss Jesus. Han är helig, och vi är syndare. Vi är inte ens värdiga att utföra den minsta tänkbara tjänsten, knyta upp hans sandaler. Inför Jesus, den sanna människan utan synd, ser vi att det brister på så många områden. Vi behöver omvända oss! Johannes Döparen förkunnade omvändelse. Vi är alla i behov av att renas från vår synd.

• Vi är svaga. Vår egen kraft kan inte rädda oss när vi ställs inför den Levande Guden! Vi kan inte komma ur vårt dilemma. Vi kan försöka kämpa mot synden, men det prekära är att vi snart upptäcker att bakom alla våra synder finns mitt hjärta som protesterar mot att Gud är Herre.

• Vi ska alla ställas inför Herren. Kastskoveln kommer att avslöja vad som består och vad som väger för lätt. Den testen kommer ingen av oss igenom genom vår egen kraft.

Vi behöver hjälp och räddning.

Vi förenas med Jesus i dopet.

Dopet är som en stor skattkista som ges till oss. Vatten knutet till ett löfte bär fram dopets gåvor till oss. Där ger Gud oss ett liv tillsammans med Honom.

• Han renar oss. Elden som Johannes talar om är den reningseld som Jesu korsdöd ger oss. Den bränner bort hela vår syndaskuld och förenar oss med Honom som burit allt. Han bränner upp agnarna, våra synder. De har förvisats från Guds ansikte för Jesus bär själv allt detta på korset. Han bär hela min dom. Dopet innebär att jag förenas med Jesus som redan burit domen. Det är därför Paulus säger att vi ”sam-dött” och ”sam-uppsått” med Jesus i dopet. Se Rom 6:3-11. Vi behöver inte bära på vår skuld längre. Den har Jesus burit och skaffat bort!

• Han förenar oss med sig själv genom att ge oss sin Ande. Vi får den helig Ande i dopet. Vår livsluft blir livet med Herren själv. Hans Ande får fylla vårt inre. Det blir något helt nytt i oss. Han vill bo i oss med sitt liv. Anden vittnar för oss om att Jesus dog för vår synd. Anden ger en ny vilja att följa Jesus. Anden målar Jesus för oss när den Onde vill viska till oss att det inte finns nåd för oss. Anden gör Guds löften levande för oss. Anden ger oss vissheten att i dopet har Gud adopterat oss och gjort oss till sina egna. Guds Ande bor nu i vårt inre. Anden har ett svärd genom vilket han vill kämpa mot det onda i våra liv. Detta svärd är Guds Ord (Ef 6:17). Inte nog med att vi fått Anden, Anden vill låta Guds löften myllas ner i våra hjärtan och bära oss i liv och död.

Vi får tro på Honom.

Anden ger tron som en gåva. Vi kan inte ta oss den. Den växer genom att vi får höra evangeliet. Därför behöver vi som döpta fyllas av Guds löften och allt det goda han vill ge oss. Tron är uppkopplingen till Jesus själv. Dopets gåvor aktiveras genom tron på Honom. Tro kommer till Jesus. Genom tron blir allt det vi fått i dopet aktiverat. Genom tron aktiveras hela den bank av nåd, Ande och kraft som Gud lagt ner i dopet.

• Vi får vila i vad Gud har gjort. Vi får varje morgon påminna oss om vem vi tillhör. Han påminner oss varje morgon att han älskar oss, lever i oss och vill vara med oss. Det är inte alltid det känns så, men han vill påminna oss om att vi är barn till en Kung, Universums kung. Jesus Kristus behagar att låta oss vara hans kungabarn.

• Vi får leva i en kamp mot det onda varje dag. Djävulen vill fresta oss. Vi får i varje stund vända oss till Jesus. Djävulen spelar på vår gamla människa. När nu Guds Ande bor i oss så protesterar vårt gamla jag. Detta gamla jag, den gamla människan, vill gå sin egen väg. Gång på gång får vi återvända till att vårt gamla jag inte har det sista ordet. Våra inre protester kan desarmeras genom att vi vänder oss till Jesus med frestelser och synder. Jesus har gjort oss till sina. Nu tillhör jag honom. Han lever i oss genom sin Ande och han vill verka sitt goda i våra liv. Till vår hjälp har han gett oss en direktkontakt med Honom genom Ordet och bönen. Han har gett oss församlingen där vi kan stödja varandra och uppmuntras till att leva för andra.

Så låt oss då använda oss av den oerhörda gåva vi fått genom att vi döpts till att tillhöra Gud!